
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 200 V/µs |
| Operating Supply Current | 250 µA |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Output Current per Channel | 13.4 mA |
| Gain Bandwidth Product | 2.7 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Voltage Gain | 95.56 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 94 dB |
| Amplifier Type | Very Low Power Operational Amplifier |
| Input Voltage Noise Density | 14 nV/sqrt Hz |
Stock: 264
Distributors
pcbx
Unit Price$7.40838
Ext.Price$7.40838
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.40838 | $7.40838 |
| 10 | $5.81019 | $58.10190 |
| 25 | $5.41151 | $135.28775 |
| 50 | $5.18776 | $259.38800 |
| 100 | $4.97327 | $497.32700 |
| 300 | $4.72883 | $1418.64900 |
| 500 | $4.63846 | $2319.23000 |
| 1000 | $4.53483 | $4534.83000 |
